Шевченко закликає об'єднуватись



Меню сайта

Пошук

Головна » Публікації » Сільськогосподарський кооператив

Європейський досвід кооперації запрацював в українському селі

Європейський досвід кооперації запрацював в українському селі. Тут активно створюють сільськогосподарські кооперативи. Селяни бачать лише переваги: у процесі немає посередників, і гроші за продукцію виплачуються вчасно. Споживачу теж зиск - отримує екологічно чисту та якісну продукцію. Про сільську кооперацію - далі.

- Кажуть не жирне молоко, оно вся сметана стоїть.    

Так починається ранок в селі Швайківка. Молоковоз об'їжджає подвір'я, щоб зібрати вранішній надій. Хто скільки здав - ретельно нотує голова місцевого кооперативу. Через два тижні літри переведуть у гривні, і селяни отримають зароблене.

Лідія Зощук, голова СОК "Швайківка":

- Здає в мене в общому 25 чоловік. Ну, хто скільки має: сьогодні так, завтра так, корова ж дає по-різному. 

Худоба - основний дохід на селі.

- А, маленька моя, ой, моя манюня!

Ольга, тримає корови все своє життя. З молока і м'яса годується її родина. Аби вирощене продати вигідно, донедавна їздили на базар у райцентр. Утім, така можливість, каже жінка, була не завжди, тому й користувалися послугами перекупників. А ті пропонували найнижчу ціну.

Ольга Циплюк, жителька с.Швайківка:

- В кооператив вигідніше здавати молоко, бо як ми здавали в другу організацію, то було по 1,50 грн. в цю пору, шо ми зараз здаємо по 2,20. І надбавка за жир дається.

Нині сільгосппродукцію в Україні вирощує майже п'ять мільйонів селян - більшість залишається при цьому за межею бідності, з'ясували в Спілці сільськогосподарських кооперативів України.

Осідають прибутки в кишенях посередників, кажуть фахівці. На такому "сприянні" сільський виробник щорічно втрачає понад п'ятдесят мільярдів гривень.

Іван Томич, президент Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України:

- Коли об'єднуються виробники в сільськогосподарські кооперативи, вони створюють механізми захисту цінової політики. І коли вони володіють часткою на ринку, тоді можна говорити про перерозподіл ринку в сторону виробників. 
 
За таким принципом працюють селяни в Євросоюзі. Приміром, у Франції до сільськогосподарських кооперативів входять 75% фермерських господарств країни.  

Лор Менар, юрист компанії "Куб де Франс":

- Це дає можливість французьким малим та середнім фермерам, які працюють самостійно, отримувати інформацію про ринковий попит на ту чи іншу продукцію, і можливість реалізувати її за найбільш вигідною ціною.

Нині в Україні працює майже дев'ятсот кооперативів. Вони контролюють менш як один відсоток продовольчого ринку, тому визначати правила гри на ньому не можуть. Утім, до 2015-го ситуація може дещо змінитися, кажуть представники Мінагрополітики. На цей період розроблена Державна цільова економічна програма підтримки розвитку кооперативів сільгоспобслуговування. Вона має вирішити ще одну проблему села - зайнятість.

Ірина Синявська, директор Науково-методичного центру "Агроосвіта":

- Якщо сьогодні не забезпечити дрібним товаровиробникам, домогосподарствам можливості вийти у цей економічний ринковий ланцюжок, стане питання не тільки їхньої економічної спроможності, а й соціальної. 

Нині в Бердичівському районі в співпраці з кооперативникам намагаються запустити мінізавод з переробки молока. Це і додаткові робочі місця, і якісна та доступна продукція для місцевого населення. Селяни кажуть, якщо буде державна підтримка - забезпечать кооперативи не лише молоком, а й гарним м'ясом, Овочами та фруктами.

Категорія: Сільськогосподарський кооператив | Опубліковав користувач: Celvin (01 Серпня 2013)
Перегляди: 1268 | Рейтинг: 0.0/0
Кооперативний рух Кооперація у світі Кредитний кооператив
Сільськогосподарський кооператив Споживчий кооператив Виробничий кооператив
Житлово-будівельний кооператив Людина Стартап
Кількість коментарів: 0
Коментувати можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]