Шевченко закликає об'єднуватись



Меню сайта

Пошук

Головна » Публікації » Сільськогосподарський кооператив

Фермерство – це професія, в якій треба вдосконалюватися і об’єднуватися

Такий підсумок підвели учасниці навчання, що було проведено членкинею Правління Канадійського молочного кооперативу «Агропюр», фермеркою Жані Нево. Вперше на міжнародному рівні 14 власниць фермерських господарств за підтримки Проекту підвищення конкурентоспроможності молочного сектору в Україні сіли за кермо тракторів для того, щоб розвинути власну справу. 

Жані НевоЧи може жінка водити трактор? – таке запитання протягом чотирьох років роботи проекту викликало бурю дискусій як серед чоловіків, так і жінок, як дорадників, так і клієнтів Проекту. Зазвичай пригадувалось все: від «нежіночої» праці до радянського соціалізму 1930-их рр. Однак ключем є місія, яку несуть дорадчі служби – розвивати господарства, підвищувати ефективність та відповідати на потреби сільськогосподарських виробників. Сьогодні виробниками молока в Україні є селянські господарства, що мало використовують найману працю, але залучають знання і працю членів сім’ї.  Семінар Жані Нево є частиною Програми по жіночому підприємництву, яка включає розробку бізнес-плану, навчання щодо провідних технологій у сільському господарстві та допомогу в отриманні кредиту на будівництво сучасної ферми для жінок, які хочуть стати фермерками у Львівській та Дніпропетровській областях. 

Навчіть мене! – отримували ми відповідь від майбутніх фермерок, коли говорили про розподіл обов’язків та прийняття рішень при будівництві міні-ферми та розвиток сімейного бізнесу.  Навички управління технікою, якими володіють і жінки і чоловіки дозволяють заміняти, доповнювати одне одного на господарстві. Як застерігає Жані, «кожен додатковий обов’язок на фермі – тягне за собою відповідальність. Тому має бути вибір! Сімейна ферма є спільною працею і розподіл при виробництві - це договір». Саме цим канадійська фермерка поставила крапку у дискусії про жіночі тракторні бригади 30-их рр. Принципову різницю ми бачимо, коли читаємо спогади жінки-шахтаря Шепеленко-Осадчої У.Ю. «Мене образила контрактація: давай зобов’язання, що ти нікуди не поїдеш, остаєшся в колгоспі і будеш виконувати роботу. Мене це дуже образило, що теля контрактують і мене...» (цит. за "Історія епохи очима людини. Україна та Європа у 1900-1939 роках"). Фермерство є сімейним бізнесом, що дозволяє поступово передавати любов, знання і власність дітям. 

Співвласниця ферми, що налічує 50 корів, із провінції Квебек у Канаді Жані Нево втретє приїжджає в Україну з метою підтримки жіночого фермерства. Жані була першою жінкою, яка ввійшла до складу правління кооперативу Агропюр у Квебеку. Жані вперше запрезентувала роль і значення кооперативів в Канаді, вперше запропонувала програму жіночого підприємництва, цього разу вона поділилась досвідом керування трактором, запрошуючи за кермо колег-українок: "Ви – супер-жінки, бо такими треба бути, щоб працювати в сільському господарстві. Українки наполегливо працюють на фермі, як і жінки у Квебеку, але вони не завжди беруть участь у прийнятті рішень, що стосуються управління господарством. Жінки доять корів, годують худобу, при цьому рідко контролюють бюджет ферми. Тому багато технічних засобів залишаються для них недоступними. Доїльний апарат та навички керувати трактором допомагають жінкам підняти самооцінку і зробити те, що традиційно вважають «не жіночою справою». Коли я прийшла на ферму мого чоловіка в мене не було жодного досвіду, але я дуже полюбила роботу в полі і біля корів, почала вчитися. Ми домовилися, що наші обіди будуть простіші і для того, щоб готувати вечерю, я на годину раніше буду повертатися з ферми. Ми разом плануємо наш наступний день і відпочинок рівномірно» - стверджує Жані.  
Чому організація власної ферми перспективна для жінок, для добробуту їх сімей? По-перше, тут немає жодних «скляних стель»: тільки відкриті можливості. Не залежно від того де ви живете: в Канаді чи Україні, у сучасній традиційній корпоративній структурі досі для жінок існують перешкоди та «скляні стелі» (система поглядів у суспільстві, відповідно до яких жінка не може займати керівні посади). Розвиток нових невеличких фермерських господарств, виводить таку підприємницьку ідею на інший рівень незалежності, коли є можливість приймати рішення, доступні ресурси (земля, тварини) розмішені у сільській місцевості, об’єднання у кооперативи для додаткових послуг з обслуговування і спільної заготівлі сільськогосподарської продукції.

Згадаємо про можливість залучення своїх дітей до фермерства, до щоденної роботи в господарстві. Допомога в догляді за тваринами, на подвір’ї, ринку дозволяє їх зрозуміти чим є фермерське господарювання та дає можливість провести час з дитиною у цікавій і повчальній формі. Погодьтесь, що праця в офісі з 9 до 18 такої нагоди не залишає. Підрахунок витрат та надходжень замінить будь-який підручник з математики і надасть важливий життєвий досвід, відповідаючи за окремі завдання, діти вчаться приймати рішення і дорослішати. Тільки в такий спосіб можна розвинути підприємництво і любов до справи як найцінніший спадок.

Власне виробництво є одночасно великим внеском в економію сімейного бюджету, коли продукти не потрібно купувати, так і в здорове харчування натуральними продуктами. Фермерське господарство пропонує жінкам простір для духовного задоволення результатами своєї праці, здобуття нових знань і технологій. 

28 червня у Львівській області та 5 липня у Дніпропетровській області було проведено майстер-клас з водіння трактора в результаті якого фермерки вирішили сформувати неформальну професійну мережу для отримання знань, обміну досвідом та взаємодопомоги. Спираючись на свій досвід участі в семінарах з агровиробництва та різноманітних організаціях виробників починаючи з 80-их рр., Жані Нево заохочує українських фермерок об’єднуватися: «Дуже важливо спілкуватися і обмінюватися досвідом на професійні теми, постійно вчитися. У жінок є достатньо середовищ, де вони можуть обговорювати свої домашні проблеми, виховання дітей. Але фермерство – це професія, в якій потрібно бути професіоналкою!». Зокрема в Канаді, фермерки першими підняли дискусії щодо безпеки на їх господарствах. Насьогодні є багато сільськогосподарської техніки і діти залучені до праці, тому з часом до застосування техніки безпеки на фермі приєдналися всі сільськогосподарські виробники. Такі зустрічі дозволяють виробникам творчо вирішувати свої щоденні потреби на місцевому рівні, зокрема через створення кооперативів. До прикладу, сім’ї що працюють на фермах не можуть одночасно вдвох її покинути, тому вони вирішили об’єднатися, щоб мати принаймні 4 години вільного часу на тиждень. Заради цього створили кооператив, 10 фермерів користуються послугами 1 працівника. 

Саме в розвитку фермерства як сімейного бізнесу, об’єднання в професійні мережі та обслуговуючі кооперативи ми вбачаємо конкурентоспроможність молочного сектору. Дорадчі служби планують підтримувати заходи для взаємодії наших клієнток на регулярній основі, розвивати їх навички з підприємництва та фермерства на місцевому та міжнародному рівні. Наступні тематичні семінари для фермерок будуть стосуватися фінансового обліку, юридичних аспектів господарювання, розвитку комп'ютерних навичок, успішного спілкування та управління конфліктами, ведення переговорів, інших технологічних аспектів молочного тваринництва.
Софія БУРТАК, к.політ.н.
консультантка з рівних можливостей чоловіків і жінок та
розвитку сільськогосподарських кооперативів Львівської та Дніпропетровської
дорадчої служби

Контакти:
Проект «Підвищення конкурентоспроможності молочного сектору України» (2008-2013) реалізовується Дніпропетровською Сільськогосподарською Консультаційною Службою та Львівською Аграрною Дорадчою Службою у партнерстві з канадською організацією SOCODEVI (Сокодеві) за фінансової підтримки CIDA (Канадської Агенції з Міжнародного Розвитку). Частиною стратегічних завдань Молочного проекту з ґендерного інтегрування є забезпечення справедливого доступу жінок та чоловіків до послуг та ресурсів проекту.

Львівська Аграрна Дорадча Служба
Хуторівка 4б, офіс 301

Дніпропетровська Сільськогосподарська Консультаційна Служба
Комсомольська, 52, офіс # 338, Дніпропетровськ
tel/fax:  +38 0562 31 42 60 

Категорія: Сільськогосподарський кооператив | Опубліковав користувач: Celvin (31 Липня 2012)
Перегляди: 2781 | Рейтинг: 0.0/0
Кооперативний рух Кооперація у світі Кредитний кооператив
Сільськогосподарський кооператив Споживчий кооператив Виробничий кооператив
Житлово-будівельний кооператив Людина Стартап
Кількість коментарів: 0
Коментувати можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]