Шевченко закликає об'єднуватись



Меню сайта

Пошук

Житлово-будівельний кооператив

Житлово-будівельний кооператив – це об’єднання, окремих осіб чи сімей, які співпрацюють з метою збудувати для себе житло.

Члени житлово-будівельного кооперативу купують будівельні матеріали та співпрацюють з іншими членами на етапі будівництва. Після зведення будинку члени зазвичай володіють помешканнями самостійно. У деяких випадках дороги, парки та комунальне господарство продовжують перебувати у власності кооперативу.

Члени будівельного кооператива можуть самостійно приймати участь у будівництві, або звертатися до послуг будівельників. Для придбання будівельних матеріалів та оплати праці робітників можуть використовуватися кредитні кошти. 

Після завершення будівництва, для управління будинком може бути створено житловий кооператив.

Основними законодавчими документами в діяльності житлово-будівельного кооперативу є Закон України «Про кооперацію»  та Примірний статут ЖБК, затверджений постановою Ради міністрів УРСР від 30.04.1985 р. № 186.

Згідно пункту 1 Примірного статуту  «Житлово-будівельний кооператив організується з метою забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного житлового будинку (будинків), а у випадках, передбачених законодавством, - одно- і двоквартирних житлових будинків садибного типу або багатоквартирного блокованого жилого будинку (будинків) з надвірними будівлями за власні кошти кооперативу з допомогою банківського кредиту, а також для наступної експлуатації та управління цим будинком (будинками) ».

Ст. 384 Цивільного кодексу України № 435-IV від 16.01.2003 р. передбачає, що член житлово-будівельного кооперативу має право володіти і користуватися, а за згодою кооперативу -  і розпоряджання квартирою, яку він займає в кооперативному будинку, якщо він не викупив її. А в разі викупу квартири, член ЖБК стає її власником.

Крім цього, Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Мін'юсту від 07. 02. 2005 р. № 7/5 передбачає можливість оформлення права власності з видачею свідоцтва лише тим членам ЖБК, які повністю внесли свої пайові внески.

Особливості правового статусу члена житлово-будівельного кооператива

  • будівля, побудована кооперативом, є власністю ЖБК;
  • член кооперативу має право володіти і користуватися житловим приміщення в цій будівлі, а за згодою кооперативу - розпоряджатися ним;
  • член житлово-будівельного кооператива має можливість викупити таке приміщення і стати його власником;
  • свідоцтво про право власності на житлове приміщення в кооперативному будинку видається на ім'я члена ЖБК, який повністю вніс свій пай.
Спорудження будинку не завершальна стадія діяльності кооперативу, а тільки початковий етап, оскільки в подальшому на кооператив покладається обов'язок щодо забезпечення експлуатації побудованого будинку. Законодавством передбачено, що житлово-будівельні кооперативи можуть також піддавати капітальному ремонту й реконструкції житлові будинки, здійснювати їх ремонт, реконструкцію та подальшу експлуатацію.

Організовуються ЖБК або за територіальною ознакою при місцевих органах виконавчої влади, або при підприємствах, установах, організаціях.

Оскільки після закінчення будівництва кооперативного будинку кожному члену кооперативу повинна бути надана окрема квартира (ст. 141 ЖКУ), число громадян, що вступають у організовуваний кооператив, повинна відповідати кількості квартир у будинку, запланованому до будівництва. Це положення закріплено і в Примірному статуті житлово-будівельного кооперативу.

Житловий кооператив, ОСББ

Існують різні думки щодо доцільності реорганізації житлово-будівельного кооперативу в ОСББ (відповідно до статті 5 Закону України «Про ОСББ»). Прихильники переходу в ОСББ аргументують свою позицію відходом від можливого звернення стягнення на будинок за борги перед комунальними службами (якщо будинок знаходиться на балансі кооперативу, а не на позабалансовому рахунку). Прихильники збереження статус-кво бачать в кооперативі свої переваги, у тому числі і можливість добудовувати будинок або будувати новий. Якщо міркувати з точки зору законодавчого забезпечення діяльності ЖБК та ОСББ, останнє є кращим, оскільки самий «свіжий» нормативний документ для ЖБК датується 1992 роком, в той час, як законодавство для ОСББ постійно вдосконалюється.

Що стосується житлово-комунальних послуг, то, згідно законодавства, їх надання не входить в обов'язки ані ОСББ, ані ЖБК. Їх основною діяльністю є лише управління та утримання будинку та прибудинкової території. Дана позиція є важливим обгрунтуванням того, що ОСББ та ЖБК не мають обов'язкового статусу постачальника або виконавця комунальних послуг.
Житлові кооперативи - це своєрідна форма спільного володіння та управління житлом, яка має багато особливостей, що роблять її відмінною від інших житлових механізмів, таких як одноосібне володіння, кондомінімуми чи оренда житла. Членство набувається шляхом придбання паю в кооперативі. Кожен пайовик кооперативу має право займати одну житлову одиницю. 

Основна перевага житлових кооперативів – це є об'єднання ресурсів членів, в результаті чого їхня купівельна спроможність зростає, тим самим зменшуються витрати кожного члена на всі послуги і продукти, пов'язані з володінням нерухомістю. Іншим ключовим елементом житлового кооперативу, на відміну від будь-якої іншої форми володіння житлом, є те, що члени, через своїх обраних представників, можуть перевіряти та обирати тих, хто може жити в кооперативі.