Шевченко закликає об'єднуватисьМеню сайта

Пошук

Головна » Публікації » Житлово-будівельний кооператив

Обираємо кооперативні новобудови

З усіх схем інвестування в житло, що будується житлово-будівельний кооператив (ЖБК) виглядає якщо не самим перевіреним, то, принаймні, звичним.  ЖБК має ряд об'єктивних «плюсів». По-перше, досить проста і зрозуміла схема придбання житла. Основна привабливість цієї схеми для населення в її відносній простоті, тоді як розібратися в складних схемах інвестування за допомогою випуску цільових облігацій, фондів фінансування будівництва простому українцеві часом не під силу.

По-друге, члени ЖБК - «самі собі господарі», в тому сенсі, що можуть обходитися без послуг ЖЕКів і самостійно вирішувати питання з управління будинком. Також до плюсів можна віднести можливість самоврядування членів кооперативу (мешканців). Однак цей плюс може стати і мінусом, якщо члени кооперативу не зможуть домовитися між собою з питань його діяльності. Більшість судових спорів, в яких фігурують кооперативи, пов'язані саме з незгодою його членів з рішеннями та діяльністю правління.

Ще один об'єктивний мінус полягає в тому, що ви не станете власником свого житла, доки не внесете повну вартість паю.  До цього часу ви можете володіти і користуватися житлом, але розпоряджатися ним можна лише з дозволу кооперативу.

Істотна відмінність кооперативного будинку від будинку, квартири в якому приватизовані, полягає в тому, що другий знаходиться у спільній власності мешканців, а кооперативний будинок залишається у власності ЖБК. Після завершення будівництва кооператив залишається власником будівлі, яка продовжує рахуватися на його балансі, та прибудинкової території. В обов'язки кооперативу входить введення будівлі в експлуатацію, а також забезпечення проведення всіх комунікацій.

Основний ризик у тому, що кооператив відповідає за своїми зобов'язаннями всім належним йому майном (ст.27 ЗУ «Про кооперацію»). Тобто за зобов'язаннями кооперативу перед фінансовими установами і комунальними службами стягнення може бути звернено на все його майно.

Ще одним ризиком можна вважати інвестування в житло до початку його будівництва. Кооператив має право «продавати» квартири навіть до початку будівництва, просто приймаючи пайові внески членів. З одного боку, для інвестора це несе високий ризик. З іншого боку, в кооперативі, який працює прозоро і за законом, учасники можуть контролювати хід будівництва і вийти з кооперативу, якщо він їх не влаштовує. На відміну від купівлі житла у забудовників, які також іноді «грішать» продажем ще неіснуючого житла, але з набагато меншими можливостями контролю з боку покупців.

Ще одним плюсом кооперативних квартир можна вважати їх ціну. Наприклад, в ЖБК «Власна квартира» ціни стартують від 10 300 гривень за квадратний метр. У будинках ЖБК «Заміський будинок» у Києво-Святошинському районі Київської області - від 600 доларів за квадратний метр. А ЖБК «Домобуд» обіцяє житло під Києвом (с. Петропавлівська Борщагівка) за цінами від 400 доларів за квадратний метр.

Як обрати ЖБК?

Якщо вам сподобалося житло в кооперативній новобудові  і ви переконалися, що будівництво ведеться відповідно до закону та за наявності всієї дозвільної документації, то перед тим, як вступати до кооперативу, уважно вивчіть його статут. Перш за все, процедури вступу в члени кооперативу та виходу, права та обов'язки членів. Як вноситься пай: разово або частинами? Як і в які терміни кооператив буде повертати вам ваш внесок, якщо ви захочете з нього вийти?

Крім цього потрібно звернути увагу на те, як формуються і які повноваження мають органи управління ЖБК. Підійдіть до цього ретельно. Чи може голова правління кооперативу без згоди мешканців, наприклад, встановити в будинку нову антену, за яку вам, в тому числі, доведеться сплачувати? Чи легко (або складно) мешканцям змінити правління, якщо вони не задоволені його роботою?

Практика показує , що невдало вибране правління кооперативного будинку може створити масу проблем мешканцям: починаючи від неякісних або зовсім не наданих послуг, закінчуючи величезними зайвими витратами і неконтрольованим підвищенням тарифів. Уникнути цього простіше в тому випадку, якщо за статутом глава правління кооперативу приймає рішення не одноосібно, а спільно з правлінням. Бажано, щоб ця норма була прописана в статуті.

Створюємо кооператив самі

Якщо ви відчуваєте в собі сили і бажання, можна створити свій кооператив. Для цього вам потрібно об'єднатися з іншими сім'ями, охочими побудувати своє житло, і зареєструвати кооператив. А безпосередньо для початку будівництва потрібно отримати землю і найняти підрядників, які побудують будинок.  Засновником кооперативу може бути громадянин України, іноземець, або особа без громадянства, а також юридична особа. Кількість членів кооперативу не може бути менше трьох. Спочатку майбутні кооператори повинні провести установчі збори, на яких приймається рішення про створення ЖБК. Далі кооперативу необхідно оформити землевідведення під будівництво та обслуговування житлового будинку і укласти договори підряду з організаціями, які здійснюватимуть будівництво і мають для цього відповідну ліцензію.

У Луганській області, наприклад, в ЖБК навіть бачать перспективу вирішення житлової проблеми для молодих сімей. Якщо останні будуть об'єднуватися в кооперативи, місцева влада обіцяє їм на пільгових умовах надавати землю для будівництва і підводити комунікації до ділянки. Правда, чи реалізується така ідея на практиці, і чи отримають кооперативи реальну підтримку, не відомо.

Переваги кооперативної новобудови

  • проста і досить зрозуміла схема придбання власності в споруджуваному будинку
  • учасники кооперативу (інвестори у будівництво або власники квартир) мають можливість брати участь в управлінні будинком і відстоювати свої права
  • найчастіше вартість житла нижче, ніж у компаній - забудовників

Недоліки

  • покупець набуває право власності на квартиру тільки після повного внесення свого паю, а також реєстрації права власності
  • можливі конфлікти і судові розгляди, якщо власники квартир (або інвестори у будівництво) не досягнуть згоди з якогось питання управління будинком
  • хоча квартири належать учасникам кооперативу, сам будинок належить ЖБК
  • ЖБК відповідає за своїми зобов'язаннями всім своїм майном, у тому числі - самим будинком і землею під ним, якщо вона належить ЖБК
  • учасники кооперативу у разі його ліквідації відповідають за його зобов'язаннями своїм паєм. При несумлінному або невмілому управлінні будинком (або будівництвом) і виникненні великих боргів у кооперативу, теоретично, мешканці ризикують позбутися квартир і вкладених грошей.

Категорія: Житлово-будівельний кооператив | Опубліковав користувач: Celvin (07 Листопада 2013)
Перегляди: 3138 | Рейтинг: 0.0/0
Кооперативний рух Кооперація у світі Кредитний кооператив
Сільськогосподарський кооператив Споживчий кооператив Виробничий кооператив
Житлово-будівельний кооператив Людина Стартап
Кількість коментарів: 0
Коментувати можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]