Шевченко закликає об'єднуватись



Меню сайта

Пошук

Головна » Публікації » Сільськогосподарський кооператив

Кооперативи, яким немає альтернативи

На Сумщині намагаються переймати досвід інших країн у створенні заготівельних та обслуговуючих формувань. Тож на часі – створення кооперативів, які закуповуватимуть сільгосппродукцію у підсобних селянських господарствах та надаватимуть різні види послуг. І область уже має перші кооперативні паростки, що вселяють надію на успішний завтрашній день.
 
За словами начальника Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА Володимира Івченка, нині на Сумщині працює майже 145 тисяч особистих господарств, де виробляється до 40% валової сільгосппродукції. З них третина - рослинницька, дві третини - тваринницька.

Один із найперших і найуспішніших кооперативів області – закупівельний кооператив «Ласуня» - знаходиться в одному з найбільших сільських населених пунктів Сумщини - селищі Терни Недригайлівського району. Ще п’ять років тому селяни зрозуміли: без закупівельного кооперативу не те що важко, а взагалі неможливо. Тож сьогодні в Тернах утримують сотні голів різної худоби.

Починалася «Ласуня» з двох працівників і маленького молокоприймального пункту. Як пригадує селищний голова Ігор Борисовський, поступово нарощували заготівельні потужності, налагодили зв’язки з переробними підприємствами, розширили штат працівників. Зараз у «Ласуні» - шестеро місцевих селян, які обслуговують понад 400 селянських дворів не тільки в Тернах, а й навколишніх селах. Навіть дісталися сусіднього Буринського району - селяни тамтешньої Черепівки залюбки пристали на запропоновані умови співпраці.

Окрім заготівельних, узяли на себе і низку обслуговуючих функцій. Зокрема, пропонують послуги із заготівель кормів, у т.ч. сіна, обробітку землі тощо.

«Ласуня» - лише один приклад ефективної кооперативної структури, що створена в області. Загалом же на початок 2013-го на території Сумщини зареєстровано 38 кооперативів, з яких стабільно працюють 12. З них половина - багатофункціональні: з обробітку землі, обслуговування водогонів, виготовлення столярних виробів; ще 5 - молочарські й один - з розвитку молочного скотарства.

Однак далеко не всі формування витримують умови, в яких доводиться працювати. Приміром, три роки тому кооперативи «Лебединський» і «Слобожанський» Лебединського району поодинці ледь жевріли, але об’єднали зусилля і уклали угоду про співпрацю. Спільно вони налагодили виробництво кисломолочних і твердих сирів «Чедер», «Бринза», «Сулугуні», масла, вершків, сметани. До речі, молоко в селян - членів кооперативів закуповують за вищою ціною, ніж пропонують молокозаводи.

У Конотопському районі успішно працює сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Шанс». Тут надають послуги в оранці городів, вантажоперевезеннях. А ось у Кролевецькому районі кооператив «Мутинчанки», крім обробітку земель та помелу зерна, обслуговує 4 водонапірні вежі та 14 км водогону в селі Мутин.

Отож, як бачимо, успішні приклади кооперації на Сумщині є, але створення більшої кількості кооперативів зупиняє брак коштів. Востаннє Сумщина одержувала їх з Держбюджету у 2009-му, коли в рамках державної цільової програми розвитку кооперативів за результатами конкурсного відбору чотири формування отримали близько півтора мільйона гривень. Решта залишилася зі сподіваннями на допомогу.

Втім, непогані фінансові перспективи обіцяє 2013 рік. За програмою підтримки малого підприємництва на розвиток сільського кооперативного руху в обласному бюджеті передбачено майже 2 млн. гривень. Їх одержать ті кооперативи, які доведуть, що використають гроші максимально ефективно. Але потрібно пам’ятати: ніякі кошти не замінять селянам прагнення діяти у власних інтересах.

Категорія: Сільськогосподарський кооператив | Опубліковав користувач: Celvin (02 Липня 2013)
Перегляди: 1027 | Рейтинг: 0.0/0
Кооперативний рух Кооперація у світі Кредитний кооператив
Сільськогосподарський кооператив Споживчий кооператив Виробничий кооператив
Житлово-будівельний кооператив Людина Стартап
Кількість коментарів: 0
Коментувати можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]