Шевченко закликає об'єднуватись



Меню сайта

Пошук

Головна » Публікації » Людина

Людина

Сортувати по: Даті · Назві · Рейтингу · Коментарям · Переглядам
Могила Остапа НижанківськогоТакі крилаті  слова сказав Остап Нижанківський після повернення із ювілейних святкувань Миколи Лисенка в 1903 р. у м. Києві. Звичайно, в цей короткий вислів він заклав не тільки своє розуміння незалежної соборної  Української держави  задля розвою духовності, культури, нації, але й розуміння  сотень тисяч подвижників, що в тодішніх умовах двох імперій творили цю Україну. А розпочав він свою розбудову України з простого кроку: заснування в селі Завадові, де був парохом, в 1904 році першої молочарської спілки.

Кирило СтеценкоМало хто знає, що видатний український композитор Кирило Стеценко майже два десятка років свого життя брав активну участь у процесі розвитку українського кооперативного руху. На цю деталь його біографії майже ніхто не звертає уваги, хоча вона займала досить суттєве місце у ній. Донедавна ніхто також не міг достеменно зрозуміти, з якого це приводу головорусавський подільський священик о.Кирило зі своєю парафією у 1916 році відзначали у селі якесь дивне 50-річчя. Багато хто вважав це звичайним відзначенням 50-річчя когось з місцевих парафіян. Насправді ж, вони тогоріч відзначали, як і в багатьох інших українських містечках і селищах, 50-річчя початку кооперативного життя в Україні. Бо Кирило Григорович Стеценко був не тільки настоятелем місцевої парафії, а й головою правління Голово-Русавського кооперативного споживчого товариства на Поділлі й не міг опинитися осторонь відзначення вищезгаданої події, як і інші його колеги по українській кооперації.

Ольга Бачинська - сподвижниця галицької кооперації, яка  очолювала важливу економічну установу, а саме у 1924 р. її обрано до дирекціїї "Маслосоюзу", цю посаду займала до 1939 р.Це дуже короткий нарис з життя галицької феміністки та кооператорки Ольги Бачинської. Цікаво, що одне іншому давало поштовх до розвитку на початку ХХ ст., коли жінкам бракувало саме таких організацій заснованих на принципах демократичності і рівноправності, щоб проявити себе. А кооперативи потребували творчого і сміливого підходу до організації "автономної економіки", коли на ніяку дежавну підтримку українські селяни і селянки розраховувати не могли. Її сучасники згадують, що з Бачинською справді було легко працювати: ніколи не підведе, нічого не забуде, не спізниться, завжди спокійна, усміхнена і опанована. А що задумає - переводить в життя.


Я вважаю, що ані західний капіталізм, ані радянський або китайський комунізм не здатні вирішити проблему майбутнього. І ті, і інші породжують бюрократію, яка перетворює людей на речі. Людина повинна поставити закони природи і суспільства під свій свідомий і раціональний контроль; але не контроль бюрократичний, який управляє і речами, і людьми, а контроль вільних асоційованих виробників, які управляють речами і підпорядковують їх людині, яка є мірою всіх речей. Не "капіталізм" і "соціалізм", а бюрократизм і гуманізм є істинними альтернативами.

Кооперативний рух Кооперація у світі Кредитний кооператив
Сільськогосподарський кооператив Споживчий кооператив Виробничий кооператив
Житлово-будівельний кооператив Людина Стартап