Шевченко закликає об'єднуватись



Меню сайта

Пошук

Головна » Публікації » Сільськогосподарський кооператив

Квіти без кооперації не виростають

- Основу квіткової галузі Голландії становить кооперація, - розповідає Коен Мейхераан, менеджер відділу зв'язків з громадськістю «Флора Холланд». -  Майже вся квіткова галузь Голандії є спільною кооперативною власністю більшості фермерів - квіткарів Нідерландів. Є, звісно, як і у всіх галузях, індивідуальні підприємці, які все роблять на свій страх і ризик, орієнтуючись тільки на умови і вимоги ринку. Але більшість, все ж, вважає за краще працювати у кооперативі. Адже він допомагає їм і вирощувати квіти, і знаходити нові перспективні сорти, і головне, - збувати товар за оптимальними на день продажу або поставки цінами.

Квіти ГоландіїЗа статутом кооператив – це неприбуткова господарююча одиниця. Тобто його завдання - надавати послуги членам організації. Звичайно, частина одержуваного прибутку за рішенням ради засновників за підсумками року вкладається у розвиток і технічну модернізацію самого підприємства. Якщо ж щось залишається, то ці кошти до закінчення фінансового року повертаються самим засновникам, а кооператив у своїй податковій звітності показує нульовий прибуток .

А з нуля фіскальний відсоток може бути лише нульовим.

Дуже важливим є у функціонуванні кооперативної структури наявність постійного діалогу між менеджментом і засновниками . Адже в акціонерному товаристві акціонери не мають юридичного права втручатися в оперативне управління підприємством (як відбувається у реальній практиці, особливо в сучасній Україні - це інша справа) , то в кооперативі за статутом господарські пропозиції менеджменту обов'язково стверджують члени кооперативу. І це зрозуміло, Адже , якщо в акціонерному товаристві йдеться про власність самого товариства , то в кооперативі рішення приймаються з приводу власності кооператорів. Тому кооперативна демократія, дисципліна, додержання вимог статуту - це альфа і омега успішного кооперативу. (Втім , все це добре описано в працях Чаянова і Туган-Барановського). 

Це, так би мовити, загальна схема. У сучасному голландському квітковому бізнесі кооперативні принципи діють з невеликими поправками.

У вирощуванні квітів та декоративних рослин беруть участь фермери, різні за розмірами, продуктивністю господарств і  технічною оснащеністю. Тому зрозуміло, що від того, в яку сторону буде розвиватися кооператив, як конкуруюча на ринку структура, безпосередньо залежить економічний успіх або невдача окремо взятого фермера. Приміром, якщо у тебе лише півгектара квітів під покриттям, тобі потрібно одне. А коли ти збільшив свою теплицю до десяти гектарів (така споруда - задоволення дуже дороге - під десять млн. євро може коштувати), тобі від кооперативу потрібні інші технічні, юридичні, фінансові та логістичні послуги . Зрозуміло, що економічний ризик від удачі чи провалу рідного кооперативу для крупного фермера вищий. Тому в квіткових кооперативах відходять від принципу «одна людина - один голос». Великі учасники кооперативу можуть мати більше одного голосу. Але це єдине серйозний відступ від традиційної практики .

Сам принцип прийняття рішення через голосування для голландських фермерів традиційний, зрозумілий, звичний і святий.

Прочитати про кооперативні принципи  подивуватися чіткій і налагодженій роботі у Франції або в тій же Голландії - це одне. Все здається простим, легким і логічним. Проте, коли спробуєш перенести цей розумний, апробований часом досвід багатьох розвинених аграрних країн на український грунт, з'ясовується, що проблеми, які вже давно подолані в Данії, Фінляндії чи в Німеччині, в Україні дуже важко вирішити. 

Почати з «людського фактора»


По-перше, основною логістичною умовою кооперування фермерів від початку було географічно близьке розташування господарств. Звичайно сьогодні в Європі з її густою дорожньою мережею, повсюдною комп'ютеризацією цей фактор вже не відіграє такої важливої ролі, але в Україні подолати цю перешкоду дуже важко.

По-друге, селяни після трьох поколінь колективізації стійко сприймають кооператив, як різновид колгоспу . Тому дуже часта реакція українського фермера на пропозицію кооперуватися з сусідом: «Що ви мене знову в колгосп тягнете ! Я хочу бути вільним! »

По-третє, кооперація передбачає демократичні відносини між членами кооперативу ( той самий принцип: « Одна людина - один голос »). Але в українській сільській свідомості вкоренилися уявлення про те, що ось я, мовляв, господар справний і міцний ! Навіщо ж мені слухати сусіда-неробу? Словом, для створення психологічно здорової основи для кооперування треба багато і різнобічно працювати над поясненням і роз'ясненням ідей і принципів кооперативного рівності. А це коштує сил, часу, грошей і узгодженої пропагандистської та роз'яснювальної роботи на всіх рівнях.

З точки зору юридичної . Сьогодні член кооперативу потрапляє під подвійне оподаткування: держава стягує з нього за власність кооператива, а вдруге він платить податки вже і як підприємець. Ясно, що при такій ситуації весь економічний зміст кооперації приватників зникає.

Ще одна сторона справи - позиція держави .

Порівняно недавня історія знає досить успішний приклад розвитку кооперування фермерів «зверху». Це - США.

Там після другої світової війни продовольчим ринком заволоділи великі капіталістичні компанії. Оскільки їх небагато, змовившись, вони почали диктувати владі ( погрожуючи голодом) свої правила. І тоді держава була змушена виділити чималі бюджетні кошти на створення альтернативи торговим продовольчим мережам. Так в Америці почалася масова кооперація в агропродовольчій сфері.

Всі ці відомі ідеї, як очікувалос , повинні були лягти в основу обговорюваної сьогодні програми розвитку сіьської кооперації, але, на жаль, на законодавчому рівні питання не вирішено. Втім, це вже тема для окремої статті. 

Категорія: Сільськогосподарський кооператив | Опубліковав користувач: Celvin (24 Вересня 2013)
Перегляди: 1618 | Теги: агро, голандія, село, квіти | Рейтинг: 0.0/0
Кооперативний рух Кооперація у світі Кредитний кооператив
Сільськогосподарський кооператив Споживчий кооператив Виробничий кооператив
Житлово-будівельний кооператив Людина Стартап
Кількість коментарів: 0
Коментувати можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]