Шевченко закликає об'єднуватисьМеню сайта

Пошук

Головна » Публікації » Споживчий кооператив

Guardian: Чи можуть кооперативи стати альтернативою капіталізму?

Успіхи Openoffice і Wordpress  демонструють потенціал кооперативів, та чи є вони життєздатною альтернативою капіталістичної економіки?

Оскільки світ шукає способів уникнути  економічного краху, балансуючи на краю прірви зміни клімату, люди все частіше задаються питанням: чи існує альтернатива капіталізму?

Доброю новиною є відродження у світі кооперативного руху, який може стати серйозною альтернативою капіталізму. Але чи можуть кооперативи реально дати відповіді на деякі з найбільш актуальних проблем сучасності - від жахливої нерівності і економічних потрясінь до кліматичної катастрофи?

Кооперативна альтернатива капіталізмуЩоб відповісти на ці питання, журнал Ethical Consumer провів конкурс есе в 2012 році, підтриманий програмою ООН «Міжнародний рік кооперативів», в якому запропонував представити відповіді на питання "Чи є кооперативи альтернативою капіталізму?"

Надійшло більше 40 есе з усього світу. Націкавіші з них представлені в книзі «Люди понад капітал: кооперативна альтернатива капіталізму», презентованій в Лондоні 27 вересня 2013 .

"Еклектичний мікс із учених, просвітителів і активних членів кооперативів, збірка есе являє собою жваву дискусію, яка доводить і підкреслює, що кооперативи можуть запропонувати світовій економіці, як покращити добробут для великої кількості людей", говорить Роб Харрісон, співредактор журналу Ethical Consumer та редактор книги.

Через надихаючі приклади того, як кооперативи допомагають відновлювати зруйновані економіки і громади,  автори есе проголошують, що так, альтернатива капіталізму дійсно існує - і якби ми були досить розумні, змогли б врятуватись.

Ед Майо, генеральний секретар об’єднання кооперативів Великобританії, відкидає думку, що кооперативи є лише незначною частиною світової економіки. "У світі в кооперативах працюює більше 100 мільйонів людей, це на 20% більше, ніж у транснаціональних корпораціях, а 300 найбільших кооперативів у світі мають річний грошовий обіг більше $ 1 трлн.", - пише він.

Майо стверджує, що настав час для кооперативів: «Цікаво те, що сучасний контекст, мабуть, краще підходить для кооперативного підприємства, ніж протягом багатьох попередніх років. Вартість бізнесу на сьогодні більше складається інновацій, творчості і стосунків. Технології створюють все більше можливостей для звичайних людей, щоб брати активну участь участь і співпрацювати".

Успіх створених на засадах кооперації OpenOffice і Wordpress наводиться в книзі як блискучі приклади створення спільних проектів, які виграють конкурентну боротьбу в капіталістичних підприємств за їх власними критеріями ціни і якості.

Але навіть якби у світі були створені глобальні кооперативні підприємства, чи будуть нові економічні спади?

"Деякі автори вважають, що глобальні кооперативи матимуть такий самий негативний вплив, як транснаціональні корпорації", говорить Харрісон.

Інші автори вказують, що існують і звичайні бізнеси, які працюють на засадах сталого розвитку -  наприклад, Café Direct, Good Energy, Marks and Spencer -  при умові, що  прогресивні соціальні та екологічні цінності становлять ядро їх корпоративної культури.

Головною тезою книги є те, що кооперативи сьогодні сильно недооцінені, стверджує Майо: «Значення кооперативної самодопомоги і взаємодопомоги є більш актуальними, ніж будь-коли для тих, хто бажає бачити загальне процвітання і появу економіки сталого розвитку".


Категорія: Споживчий кооператив | Опубліковав користувач: Celvin (02 Жовтня 2013)
Перегляди: 2420 | Рейтинг: 0.0/0
Кооперативний рух Кооперація у світі Кредитний кооператив
Сільськогосподарський кооператив Споживчий кооператив Виробничий кооператив
Житлово-будівельний кооператив Людина Стартап
Кількість коментарів: 0
Коментувати можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]